Farmářské sáčky pro opakované použití: Správný krok směrem k udržitelnosti

Udržitelnost se stává velkým tématem, jednorázové igelitové sáčky a plastové folie totiž nejsou ideálním řešením. Zatěžují totiž životní prostředí, a navíc nenabízí ideální vlastnosti pro skladování potravin. Pro ty, kteří se chtějí vyhnout plastovým obalům, jsou dostupné bezobalové obchody. Právě nákup bez obalu je ekologický, potřebovat budete jen farmářské sáčky, do nichž lze vložit různé potraviny. Nabízí se i řada dalších produktů pro skladování jídla.

farmářské sáčky a obaly

Udržitelnost

 Udržitelnost je těžko uchopitelným pojmem, který nemá přesnou definici. Pokud se budeme držet tématu nakupování potravin, dá se říci, že cílem je chovat se jako spotřebitel tak, abychom omezili negativní dopad na naši planetu a životní prostředí.

V praxi to tedy může znamenat především omezení zbytečných plastů, které mnohdy tvoří obaly. Ačkoliv plastové sáčky bývají nahrazovány papírovými a podobně, přesto jsou použitelné pouze jednou. Tou nejlepší volbou jsou proto látkové pytlíky, které můžete používat opakovaně.

Farmářské sáčky

Farmářské sáčky jsou univerzální a především ekologické. Využijete je při nakupování v bezobalových obchodech, ovšem třeba i běžně v domácnosti. Vybírat můžete ze dvou velikostí.

  1. Sáček s větším rozměrem pojme až tři kilogramy brambor či jiné zeleniny a ovoce, nebo třeba dvacet housek, případně bochník chleba.
  2. Menší sáček se pak hodí pro menší nákupy, vejde se do něj zhruba jeden kilogram ovoce či zeleniny, případně sedm housek, nebo čtyři bagety.

Do farmářského sáčku ale můžete umístit v podstatě cokoliv – vyplatí se vybavit se kombinací různých rozměrů, abyste při nákupu vždy měli po ruce vhodný obal.

O něco menšími sáčky jsou pak takzvané byliňáčky. Jak je z názvu patrné, hodí se zejména pro bylinky. Skladovat v nich však můžete i jakoukoliv jinou sypkou směs – rýži, ořechy, čočku a podobně.

Díky přírodním materiálům můžete sáčky pohodlně vyprat a nechat usušit, následně jsou opět připravené k použití.

Svačinové obaly

 Pokud se rozhodnete investovat do ekologických obalů, pak by vám doma neměly chybět také svačinové kapsy. V těch si s sebou můžete vzít do práce či do školy svoji oblíbenou svačinu – díky uzavírání na suchý zip jsou rozměry kapsy snadno přizpůsobitelné.

Další možností jsou pak svačinové ubrousky, které se liší pouze svým tvarem. Tyto produkty jsou vyrobeny z bavlněného plátna, vnitřní vrstva je tvořena polyesterovým plátnem s nátěrem z potravinářského silikonu s teflonovou impregnací. To zajišťuje snadnou údržbu, látku lze snadno otřít a jednou za čas běžně vyprat.

V nabídce najdete i další praktické produkty jako je obal na chleba. Jeho vnitřní vrstva je lněná, což umožňuje ideální uchování chleba, aby vydržel dlouho čerstvý. I v tomto případě máte na výběr z kapsy a ubrousku.

Ekologická výroba

 Vzhledem k tomu, že látkové obaly myslí především na životní prostředí, i jejich výroba je ekologická. Při šití jsou tak využívány i ty nejmenší zbytky látek. Z těch jsou tvořeny například podržkabely. Drobné manžety, díky nimž se vám už nikdy kabel nezamotá.

Veselé vzory různých látek jsou pak kombinovány také na kapesníkovnících – šité obaly, přičemž do jednoho se vejde deset papírových kapesníků. V netradiční nabídce e-shopu pak můžete narazit také na obaly na knihy kombinované s malou kapsou, kosmetická pouzdra či třeba odličovací žínky.

Ekologických produktů je celá řada.