Jaký je rozdíl mezi svačinovou kapsou a voskovaným ubrouskem?

Stává se vám u balení jídla na cesty, že ztratíte více času hledáním padnoucího víčka ke svačinové krabičce než přípravou samotné svačinky? Svačinové kapsy i voskované ubrousky patří mezi skvělé pomocníky, které zkrátka chcete mít doma. Ušetří vám spoustu času a díky jejich variabilitě je využijete v domácnosti, na cestách, v práci, na výletě nebo ve škole a školce.

A protože se nás často ptáte na jejich rozdíly, tady od nás máte srovnání jasně a přehledně na jednom místě.

Svačinová kapsa

Svačinová kapsa je praktickou a ekologickou možností, jak balit jídlo s sebou. Při opětovném použití budete mít dobrý pocit a při správné údržbě vám vydrží i několik let. A to hlavní, planeta bude o nespočet plastových pytlíků lehčí!

Je praktická a nezabírá tolik místa jako svačinový box. Vezme si jen tolik prostoru, kolik potřebuje. Vložíte svačinu, přehnete a našitý suchý zip kapsu perfektně uzavře. Nic se nevysype a batoh zůstane čistý.

Dá se pořídit ve dvou velikostech, proto je vhodné mít doma od každé velikosti alespoň jednu. Případně ve více vzorech, které můžete variabilně měnit dle nálady dalších členů rodiny.

Jaké velikosti máme?

Malá kapsa –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ bez problému spolkne velký sendvič nebo malou porci zeleniny či ovoce

Velká kapsa –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ unese tři rohlíky nebo velkou obloženou housku s jablkem

Pro milovníky vesmíru:

Svačinová kapsa malá –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ rakety a planety

Pro maminku do práce:

Svačinová kapsa velká –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ akvarelové květy

Pro tátu na služební cestu:

Svačinová velká kapsa –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ cyklistická

Materiály

Kapsa je dvouvrstvá. Vnější strana je ze 100% bavlny. Vnitřní z polyesterového plátna s nátěrem z potravinářského silikonu s vodoodpudivou impregnací. Ta zajistí, že jídlo kapsu nepromastí a zůstane zvenku krásně čistá.

Zapínání je na suchý zip, stačí přehnout a lehce přitlačit.

Údržba

Po použití svačinovou kapsu otočte, vysypte zbytky jídla a vnitřek utřete mokrým hadříkem. Ideálně nechte volně uschnout.

Po vyschnutí můžete vyrazit na další dobrodružství. Kam to bude tentokrát?

Voskovaný/svačinový ubrousek

Voskovaný ubrousek využijete, pokud chcete balit jídlo na cesty udržitelně a bez zbytečného odpadu. A také pro udržení čerstvosti jídel, které je nutné uchovávat v lednici. Skvěle se hodí také k zakrývání misek nebo hrnců.

Svačinový ubrousek je z bavlněného plátna, které je napuštěné včelím voskem, případně dalšími složkami, jako je jojobový či řepkový olej a dřevěná pryskyřice.

Vyrábí se v mnoha velikostech a vzorech. Klasicky je v nabídce ve tvaru obdélníku nebo čtverce. Ubrousek je díky voskové vrstvě dobře tvarovatelný, jídlo stačí zabalit a přehnout do požadovaného tvaru, ve kterém zůstane.

Ubrousek vydrží cca půl roku, poté je potřeba svrchní vrstvu znovu navoskovat nebo vyměnit za nový. Vosk po čase ztratí své vlastnosti, nebude držet tvar a vrchní vrstva přestane mít jednolitý povrch kvůli mechanickému opotřebení.

Je vhodný pouze pro studená jídla. Nehodí se k zakrytí teplých pokrmů, např. po vytažení z trouby, teplé lívance rovnou z pánve v nich na výlet neodnesete. Vosk by se příliš zahřál a mohl by se roztavit.

Materiály

Hlavním materiálem je již zmiňované bavlněné plátno, které je napuštěné jojobovým nebo řepkovým olejem, případně dřevěnou pryskyřicí a potažené za horka včelím voskem.

Ubrousek je bez zapínání, hodí se primárně pro zakrytí hrnců nebo misek, případně balení jídel, které tolik nedrobí a nevytečou.

Údržba

Ubrousek po použití otřete vlhkým hadříkem nebo opláchněte pod tekoucí vodou a nechte uschnout. Poté je připravený k dalšímu použití. Nikdy neperte v pračce ani nepoužívejte agresivní přípravky na mytí.